Jak wygląda ceremonia ślubna w Indiach (w klasie średniej)

Punjabi 
Rodzina

Śluby Punjabi charakteryzują się entuzjastycznym, tryskającym energią podejściem do życia. W  rzeczywistości Punjabi rozpoczyna się na wiele tygodni przed samą uroczystością ślubu. Podczas gdy napływają krewni, dom zaczyna nabierać świątecznego nastroju.

Roka 
Po tym jak Panna i Pan młody zapoznali się oraz zaakceptowali wzajemnie, odbywa się ceremonia Roka. Ceremonia ta ma podobne znaczenie co zaręczyny i po jej zakończeniu państwo młodzi mają prawo do wzajemnych zalotów. Uroczystość składa się z prostej modlitwy, którą przewodzi purohit (hinduski ksiądz), oraz wymiany podarunków między rodzinami państwa młodych.

Sagan & Chunni Chadana
Sagan i Chunni Chadana, oba te rytuały są przeprowadzane tuż przed datą ślubu. Obecnie, ze względu na wygodę, oba są przeprowadzane razem. Purohit (hinduski ksiądz) przeprowadza havan (puja jest z przodu świętego ognia). Ojciec Panny młodej umieszcza tilak (czerwony znak albo kropka) na czole Pana młodego. Panna młoda jest dekorowana przez swoją siostrę/szwagierkę czerwoną chunni (tradycyjna szarfa). Otrzymuje także biżuterie i podarunki
od przyszłych teściów (stanowi to część ceremonii). Teściowa w ramach rytuału, podaje jej do zjedzenia gotowany rysz i mleko. Na koniec, przyszli małżonkowie nakładają sobie obrączki. Poza uroczystością trwają zabawy wraz sangseet-śpiewami, które odbywają się na specjalnie przygotowanej sesji-oznacza to, że już pozostało nie wiele dni do zaślubin. Do śpiewu zaprarszani są przyjaciele oraz najbliższa rodzina. Obie strony wymieniają się prezentami i słodyczami. Obowiązkiem Panny młodej jest udekorowanie sobie rąk i stóp henna lub mehendi. Podczas dekoracji przyjaciele i bliscy krewni wykonują radosne tańce i śpiewy. Odbywa się to zwykle przez całą nocą, więc henna pozostaje w bogatym ciemnym odcieniu. 

Ghara Ghardoli & Vatna 
Następnie rytuał Ghara Ghardoli i Vatna wymaga od Panny młodej aby pozostała w domu na parę dni przed ślubem w jej starym ubraniu. Rodzeństwo wraz z rodzeństwem małżonka zazwyczaj wypełniają dzbanek wody z pobliskiej świątyni i dolewają tą wodę do wanny, w której wykąpie się Panna młoda. Przed kąpielą, rodzina i najlbliżsi krewni nakładają na jej ciało vatna lub uptan (pasta ze proszkowanej kurkumy i oleju musztardowego). Wierzy się, że uptan ma właściwości oczyszczające. Po tym rytuale, przystępuje do kąpieli, a jej stare ubrania są rozdawane ubogim. Pana młoda jest ubierana przez matkę oraz krewnych i przyjaciół. Może przyodziać sari lub lehenga w tradycyjnych kolorach jak np. czerwień, pomarańcz lub róż. Przyozdabiana jest tradycyjną złotą biżuterią. Pan młody ubiera oficjalny strój (tradycyjny lub zachodni). Po przyodzianiu się Pana młodego w ślubny strój, przeprowadzana jest puja. Sehra i turban są błogosławione przez jego krewnych, następnie na turban umieszczany jest srebny mukut lub korona. Pod koniec ceremonii, obecni udzielają Panu młodemu błogosławieństwa i wręczają podarunki lub, co bardziej powszechnie, gotówkę. Bhabi (żona starszego brata) łączy jego oczy z surma. Następnie, siostry i kuzyni Pana młodego karmią i dekorują jego klacz chyba, że Pan młody wybierze samochód; wówczas dekorowane jest auto. Krewni wydają pieniądze na varna, ceremonie która podobno odpiera oczy diabła. Pieniądze są rozdawane biednym. 

Milni (Przywitanie z rodzina obu stron)

Ceremonia milni ma miejsce gdy orszak ślubny dociera do miejsca zawarcia ślubu. Pan młody i jego krewni są witani wiankami kwiatów przez bliskich Panny młodej. Celem prowadzącego uroczystość jest zapoznanie obu stron ze sobą. Krewni dziewczyny wręczają shagun bliskim Pana młodego, począwszy od dziadka, ojca, wujka i braci. Shagun stanowią zazwyczaj pieniądze i wręczane są jako wyrażenie szacunku. 

Muhurat

Muhurat - pomyślny czas na ceremonię ślubną jest zazwyczaj wyznacany po kolacji. Gdy zbliża się muharat, wpierw purohit przeprowadza puja dla Pana młodego. Pan młody intonuje kilka mantr. Ma to miejsce gdy młodzi krewni Panny młodej zabierają i chowają buty Pana młodego, zwracające je po ceremonii w zamian za opłatę-kalecharsis-złoto dla sióstr Panny młodej i srebro dla jej kuzynów. Gdy zakończy się puja Pana młodego, purohit przeprowadza następną puja dla pary i ich przyjaciół. Panna młoda jest oddawana przez ojca do poddania się ceremonii zwanej kanyadaan. Następuje to po innej ceremonii-pheras (okręgi). Panna młoda wraz sari przywiązanej do pagdi Pana młodego obiega dookoła uświęcony ogień, pomagając sobie czerwoną chunni używana w uroczystości ghaa ghardoli. Na koniec, nowo poślubieni dotykają stopy rodziców Pana młodego i starszyzny, otrzymując błogosławieństwo. Panna młoda przebiera się w ubranie przygotowane przez teściów, podczas gdy krewni nakładają tilak na czoło Pana młodego. 

Vidaai (Pożegnanie Panny młodej ze swoją dotychczasową rodzina - rodzicami- bardzo emocjonalny moment - kiedy z jednej strony rodzice są zadowoleni, a z drugiej strony w tym momencie mają łzy w oczach) 
Ceremonia oznaczająca odejście Panny młodej z domu rodziców zwana jest vidaii. Panna młoda rzuca phulian lub ryż nad głową, składa życzenia swoim rodzicom. Przepięknie przyozdobionym palanquin lub samochodem zabierana jest do nowego domu. Zazwyczaj towarzyszy jej brat. Krewni rzucają monety w ślad za orszakiem ślubnym.

Pani Bharna 
Nowożeńcy są powitani ceremonią zwaną pani bharna. Matka Pana młodego przeprowadza dzbankiem wody tradycyjne aarti (puja)-siedem razy próbuje napić się wody z dzbanka, ale Pan młody musi pozwolić jej to jedynie za siódmym razem. Panna młoda musi prawą stopą kopnąć "sarson ka tel" (olej musztardowy) tak, aby umieścić go po drugiej stronie drzwi wejściowych zanim jeszcze sama wejdzie do domu. Wraz z mężem, muszą ofiarować puja w swoim pokoju. Potem oboje muszą dotknąć stóp starszyzny, w ceremonii zwanej tekna. Phera dalna, ta ceremonia wymaga aby nowo zaślubieni odwiedzili rodziców Panny młodej w dzień po ślubie. Zazwyczaj przyprowadzani są przez brata Panny młodej. Jej rodzice goszczą ich posiłkiem i obdarowują prezentami.


Barat: 
Pan młody dekorowany siedzi na bialym koniu i cala orkiestra i swoimi gośćmi i rodzina (ok śr. 300 osób) tańcząc prawie kilometr trafiają do miejsca Panny młodej do specjalnego przygotowanego namiotu. Ten namiot jest przygotowane kilka dni przed slubem. Po milni tam je kolacje prawie 600 do 2000 osób. A na mahurat (część religijna) zostaje najblizsza rodzina i koledzy i koleżanki ok. pierwszej drugiej. Ok czwartej jest viday. A następny dzień Strona Pana młodego może organizować wielkie przyjęcie (marriage party - cocktail party tj. z alkoholem lub bez) u siebie dla swojej rodziny i przyjaciół. Wszystkie dania są vegetariańskie i oficjalnie nie ma alkoholu na stole.


 Strona główna